Specjaliści od marketingu zbadali, czym kierują się klienci przy wyborze siłowni, klubu fitness, miejsca do ćwiczeń. Wśród najważniejszych czynników znalazło się wyposażenie fitness - ludzie chcą trenować w lokalu, który pozwoli im przeprowadzić kompletne zajęcia, zrealizować określony (poświęcony konkretnym cechom motorycznym albo partiom mięśniowym) program treningowy.
Wniosek, jaki nasuwa się z tego badania, wydaje się prosty: właściciele klubów i siłowni muszą inwestować w profesjonalne wyposażenie fitness. Co ono dokładnie obejmuje? W skrócie są to przyrządy pozwalające pracować nad wytrzymałością, czyli odbyć ćwiczenia kardio - pobudzające w długotrwały sposób układ krążenia i układ oddechowy, utrzymujące na podwyższonym poziomie tętno oraz angażujące wiele grup mięśniowych jednocześnie.
Tak zdefiniowane wyposażenie fitness obejmuje: bieżnie treningowe, rowery stacjonarne różnego typu (pionowe, poziome i spinningowe), trenażery eliptyczne (czyli popularne orbitreki), skakanki, równoważnie, piłki gumowe, piłki lekarskie, taśmy do rozciągania, steppery, maty. Bez tych przyrządów i akcesoriów trudno dzisiaj przyciągnąć nowych klientów, którzy zachęceni różnymi programami postanawiają wziąć się za siebie.
Warto też pomyśleć nad rozszerzeniem zakresu usług, czyli uruchomieniem solarium, sauny, wanny z hydromasażem, zabiegów odnowy biologicznej. Dzięki temu lokal będzie mógł zabiegać o różne grupy klientów, w tym zorganizowane, np. drużyny sportowe, osoby zamożne zainteresowane nie tylko dobrą formą fizyczną, ale również atrakcyjnym wyglądem.